اجرای 11 مزرعه الگویی و تحقیقاتی در شهرستان طبس

تاریخ انتشار: 20 اردیبهشت 1397 تعداد بازدید: 858

مدیر جهادکشاورزی شهرستان طبس گفت: 48 رقم و لاین جدید محصولات زراعی در قالب مزارع الگویی و تحقیقی ترویجی در 11 مزرعه برای بررسی سازگاری و انتخاب ارقام برتر و مناسب شهرستان اجرا شده است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، بخشایی در بازدید تعدادی از کشاورزان و مددکاران ترویجی از مزارع انتخاب مشارکتی ارقام اظهارکرد: این بازدید به منظور آشنایی کشاورزان و مددکاران ترویجی با ارقام جدید گندم و جو و انتقال آخرین یافته‌های تحقیقاتی به آنها توسط محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، با مشارکت کشاورزان در انتخاب ارقام برتر گندم و جو و تبادل و انتقال تجربیات کشاورزان انجام می‌شود.

وی افزود: در سال زراعی 97-96، 48 رقم ولاین جدید محصولات زراعی در قالب مزارع الگویی و تحقیقی ترویجی باهمکاری محققین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی، مدیریت زاعت و مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهادکشاورزی در 11 مزرعه و در شش روستای شهرستان طبس و به مساحت 7.9 هکتار جهت بررسی سازگاری و انتخاب ارقام برتر و مناسب شهرستان اجرا شده است.

وی افزود: این ارقام شامل؛ 22 لاین و رقم گندم در روستای حسن آباد، 8 لاین و رقم جو در روستاهای حسن آباد و جمز ، 4 لاین و دو رقم تریتیکاله در روستای جمز ، 4 رقم کلزا در روستای تشکانان ، 7 رقم چغندر پاییزه در روستاهای محمد آباد چاه کویر از توابع بخش دستگردان و فیروز آباد بخش مرکزی و 3 رقم ارزن دم روباهی در روستای حسن آباد است.

در زمان برداشت هر کدام از این لاینها و ارقام به طور جداگانه کیل‌گیری با کادر و کمباین انجام می‌شود و میزان عملکرد وسایر صفات آنها با هم مقایسه شده که در نهایت به انتخاب ارقام سازگار با عملکرد بالا برای کاشت در سال آینده می‌شود.

حسینی معاون مدیریت زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی نیز تصریح‌کرد: در خصوص اجرای چنین مزارعی نیاز به صرف وقت زیاد با توجه به اندازه گیریهای اجزای عملکرد از قبیل تعداد بوته در متر مربع، ارتفاع بوته، طول سنبله، تعداد دانه در خوشه، وزن هزار دانه، تعداد پنجه، وزن بیولوژیک در مترمربع، وزن دانه در مترمربع و یادداشت برداریهای متعدد در فصل رویش دارد.

کمتر شهرستانی حاضر به اجرای این طرح ها است و بدین منظور از زحمات مدیر جهادکشاورزی شهرستان و کارشناسان تولیدات گیاهی و ترویج و معاون فنی و برنامه ریزی فرمانداری شهرستان طبس به خاطر مساعدت در تصویب اعتبارات بخش کشاورزی وترویج تقدیر و تشکر کرد.

به مناسبت روز مزرعه و هفته انتقال یافته ها تعدادی از کشاورزان و مددکاران ترویجی از مزارع انتخاب مشارکتی ارقام ( pvs ) و مزارع تحقیقی و ترویجی در روستاهای جمز و حسن آباد بازدید کردند.

در این بازدید که با حضور بیش از 50 نفر از کشاورزان و مددکاران انجام گرفت معاون فنی و برنامه ریزی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان طبس، ، معاون مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی و معاون مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان ، و کارشناسان ادارات ترویج و تولیدات گیاهی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی نیز حضور داشتند،