خراسان جنوبی – پیشگیری قبل از وقوع سیل

تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ تعداد بازدید: 169
خراسان جنوبی – پیشگیری قبل از وقوع سیل

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، براساس گزارش پیش بینی وضعیت جوی سازمان هواشناسی که از امشب (شنبه ۲۴ فروردین) تا دو روز آینده در خراسان جنوبی حاکم خواهد بود و با توجه به ماهیت رگباری بارندگی ها و شدت بارش ها، وقوع روان آب و سیلابی شدن مسیل ها، آب گرفتگی معابر عمومی در تمامی شهرستان های استان، پیش بینی برای پیشگیری از هرگونه خسارت لازم و ضروری است.

از این رو برخی از کارها و نکاتی که برای حفظ و نگهداری از هر آنچه که مربوط به حوزه بزرگ کشاورزی است را می توان بررسی و انجام داد، به شرح زیر است:

  • برای پیشگیری از جاری شدن سیل، دیواره ساحلی که بر سر راه سیلاب ها احداث گردیده در صورت نیاز ترمیم و یا محکم تر گردد.
  • در صورتی که باغات یا اراضی کشاورزی در مسیر سیلاب قرار دارد، می بایست دیوار باغات مستحکم تر از قبل گردد و در صورتی که اطراف اراضی کشاورزی را می توان با دیوار یا حصاری ایمن کرد، اقدام موثر انجام گردد.
  • چاه ها، قنات ها و چشمه هایی که در مسیر سیلاب قرار دارند، شناسایی به فرمانداری شهرستان، بخشداری یا دهیاری ها اطلاع رسانی گردد تا هرگونه اقدام لازم از جمله تغییر مسیر سیلاب از روی منابع آبی انجام گردد.
  • ضمنا با توجه به وقوع احتمالی سرمای بهاری، کشاورزان عزیز با نظر کارشناسان کشاورزی و بکارگیری تجربه خود، در خصوص پیشگیری از سرمای بهاری محصولات، اقدامات لازم را انجام دهند.