برگزاری چهاردهمین جلسه شورای سیاستگذاری صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان خراسان جنوبی

تاریخ انتشار: 22 اسفند 1397 تعداد بازدید: 367
برگزاری چهاردهمین جلسه شورای سیاستگذاری صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان خراسان جنوبی، چهاردهمین جلسه شورای سیاستگذاری صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان خراسان جنوبی در مورخ ۱۹ اسفندماه سال جاری با حضور مهندس شمس عضو هیئت مدیره شرکت مادرتخصصی و مهندس رستمی  مدیر سرمایه گذاری و تسهیلات شرکت مادرتخصصی در محل سالن جلسات سازمان جهادکشاورزی استان خراسان جنوبی برگزار گردید.

محمد اسماعیلی اول مسئول روابط عمومی صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان خراسان جنوبی، با اعلام این خبر افزود: این جلسه با هدف ارائه گزارش عملکرد مدیران عامل صندوق­ها و همچنین بررسی مسائل و مباحث مرتبط با ورود صندوق ها به بورس کالای کشاورزی در حوزه زعفران برگزار شد و در این جلسه مدیران شرکت مادرتخصصی، ریاست سازمان جهادکشاورزی استان خراسان جنوبی، ناظر هماهنگ کننده صندوق ها و جانشین ایشان، مدیرعامل صندوق استان و مدیران عامل صندوق های شهرستانی استان خراسان جنوبی حضور داشتند.

در این جلسه مهندس قوسی ریاست سازمان جهادکشاورزی استان خراسان جنوبی، ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان و اعضای حاضر مواردی را در خصوص وضعیت کشاورزی استان و مباحثی پیرامون فعالیتهای فعلی و آتی سازمان و بخش کشاورزی استان مطرح نمودند.

ریاست سازمان جهادکشاورزی استان، صندوق ها را بازوی توانمند بخش کشاورزی و تشکل ها عنوان نمود و افزود: صندوق های استان خراسان جنوبی،  صندوق های فعال، پیشرو و زبانزد هستند و امید میرود در سال پیش و رو بتوانیم برنامه های منسجم، جدید و بروز برنامه ریزی و ارائه نماییم.

وی اذعان داشت:‌ ورود ابزارآلات و تکنولوژی جدید یکی از مهمترین موضوعات است و باید به کمک صندوق و تشکل های بخش کشاورزی به نحو مقتضی در این مسئله ورود کنیم. این مهم در حوزه زعفران بیش از پیش احساس می شود و باید بدنبال ورود تکنولوژی و فناوری های نوین برداشت باشیم تا بتوانیم زعفران را با کیفیت بهتر از گذشته به بازار عرضه کنیم.

مهندس غلامرضا قوسی افزود: مسئله ورود به بورس یکی از ضروریات جامعه کنونی است و باید توان خود را از به منظور بهره وری هر چه بیشتر کالاهای قابل عرضه در بورس بویژه بورس زعفران بکاربندیم. زعفران استان خراسان جنوبی مزیت رقابتی فراوانی دارد و در دنیا شناخته شده است، لذا باید از این قابلیت ها در راستای کمک به بهره برداران بخش ، استفاده کنیم و بهره لازم را ببریم.


مهندس شمس عضو هیئت مدیره شرکت مادرتخصصی نیز در این جلسه با تاکید بر ورود به بازار بورس توسط صندوق ها و تشکل های فعال بخش کشاورزی افزود: بورس یک بازار مدرن است و باید از این بازار به نفع بهره برداران بخش کشاورزی و کشاورزان زحمتکش این مرز و بوم، بهره گیری شود.

ابوالقاسم شمس اذعان داشت:‌ نگاه زنجیره ای به تولید باید مد نظر قرار گیرد و باید کشاورزی قراردادی را برای برنامه های آتی صندوق در نظر بگیریم و برنامه ریزی های خدمات را بر این اساس پیاده سازی نماییم.

عضو هیئت مدیره شرکت مادرتخصصی افزود: باید بازار فروش و عرض محصولات به روش نوین مورد شناسایی قرارگیرد و ما در صندوق ها باید در بازارهای رقابتی نقش ایفا کنیم و از این ظرفیت استفاده کنیم.

 


در ادامه مهندس شهریار رستمی (مدیر سرمایه گذاری و تسهیلات شرکت مادرتخصصی) نسبت به تشریح و تبیین مباحث مرتبط با ورود به بورس کالای کشاورزی پرداخت و بر ضرورت بهره گیری مناسب از منابع صندوق ها جهت تاثیرگذاری هرچه بیشتر بر بخش تاکید نمود.

رستمی، با تاکید بر ضرورت همکاری شرکت های تعاونی و مجموعه تعاون روستایی در این موضوع، اذعان داشت، اگر نگاه زنجیره ای به تولید مدنظر قرار گیرد و بتوانیم کشاورزی قراردادی را پیاده سازی نماییم، یقینا کمک بزرگی به بازار محصولات کشاورزی استان خواهیم نمود.

 


مهندس حامد نخعی نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت تولید زعفران در استان خراسان جنوبی ارائه نمود و مباحث پیگیری شده در این خصوص را برای حاضرین گزارش نمود.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در استان خراسان جنوبی به برگزاری ۴ جلسه و دوره آموزشی با عنوان مباحث مرتبط با “بورس کالای کشاورزی و بورس زعفران” اشاره نمود. وی، همچنین برخی اقدامات صورت گرفته جهت شناسایی انبار و پیاده سازی فعالیتهای مرتبط با کارگزاری بورس کالای زعفران با همکاری صندوق های شهرستانی را اعلام نمود.

 


در این جلسه مهندس شوقی، دبیر کارگروه رشد صندوق های شهرستانی استان خراسان جنوبی به نمایندگی از طرف مدیران عامل صندوق های شهرستانی توسعه بخش کشاورزی استان خراسان جنوبی، موضوعاتی را پیرامون بورس و بازار زعفران متذکر شد و اظهار داشت: بورس یک قابلیت بسیار عالی برای فروش و یکی از راههای رقابت موثر و صحیح در بازار است که ما نیز در صندوق ها بر این مهم تاکید داریم و آمادگی خود را برای ورود به این موضوع اعلام کرده ایم اما  یکی از دغدغه های اصلی برخی شهرستانهای زعفران خیز استان، ورود انواع زعفران به بورس است که مطابق توضیحاتی که به آن پرداخته شد در حال حاضر فقط زعفران نگین و پوشال در بازار بورس قابل عرضه است.

احسان شوقی، افزود: در تعدادی از شهرستان ها و یا به عبارتی حجم بالایی از تولید زعفران استان به صورت “دخترپیچ” و یا همان “زعفران دسته” است که اگر قرار باشد ورود به بازار بورس صورت پذیرد، لازم است این مهم نیز در نظر گرفته شود و دغدغه همکاران و بهره برداران در این خصوص مرتفع گردد. لذا پیشنهاد می شود زعفران دسته (دخترپیچ) به عنوان کالاهای قابل قبول بورس استانداردسازی شود و در لیست کالاهای بورس قرار گیرد.